Hiç Unutmayın! 5 Adımda Hafıza/Zihin Sarayı!!


Öğrendiklerinizi çabucak unutuyor musunuz? Bazen ah dilimin ucunda mı diyorsunuz? Peki ya size öğrendiklerinizi  asla unutmamanızı sağlayacak bir teknik söylesem?

Fantastik mi geldi? Sherlock izleyenler bilir ki Sherlock unutmamak için hafıza sarayı tekniğini kullanır. Bu sayede hiç bir şeyi unutmayan iyi bir dedektiftir...

Bu yazıda Zihin Sarayı tekniğinden bahsedeceğim.  Nedir? Nasıl yapılır? Herkes yapabilir mi?Hafıza Sarayı Nedir?


Eski Roma ve Yunan uygarlıklarından gelen bir uygulamadır. Loci Metodu denilen bu teknik ile beyninizdeki bilgileri görsel olarak organize ederek hatırlamayı kolaylaştırır. Bu metodu kullanan insanlar bilgileri yıllarca hatırlayabilmektedir. /Wikipedia

Hafıza Sarayı bilgileri depolamak ve gerektiği zamanda kolayca hatırlayabilmek için güzel bir yöntemdir. Örneğin; 6 çekmeceli bir dolap düşünün ve bu çekmelere koyacak 6 farklı cisim var. Bu cisimleri ayrı ayrı çekmecelere koyarsak gerektiğinde bulabilmemiz oldukça kolaylaşır. Bu cisimleri karışık olarak dizersek istediğimiz cismi bulmamız zamanımızı alır ve bizi yorar... Teknik kısaca budur, dağınık olan bilgilerimizi toparlamak/klasörlemek.


Hafıza Sarayı Tekniği 5 Adımda Nasıl Yapılır?

Kendi Hafıza Sarayınızı 5 Adımda Nasıl Yaratabilirsiniz?1 Sarayınızı Belirleyin

Saray dediğime bakmayın bu cadde, mahalle, eviniz veya bir odanız bile olabilir. Bunu depolayacağınız bilginin boyutuna göre belirleyebilirsiniz. Mesela bir alışveriş listesi için koskoca bir saraya gerek yoktur. Bunun için bir oda da yeterli olur.


Sarayınızın Veya Herhangi Yerinizin Güzergahını Belirleyin

İç mimari yapısı önemli. Çok kafa karıştırıcı yapmanıza gerek yok, koridor ve odalar yeterli olabilir. Eğer sadece bir o da hayal ettiyseniz odanızın içerisindeki dolabın çekmeceleri vs. Sonuçta hayal dünyanızın mimarı sizsiniz dilediğinizce tasarlayabilirsiniz.


Dekorasyon, İnsan veya Herhangi Bir Canlı

Eşyaların yerleşimi de önemlidir. Tabi eğer eşya eklemek istiyorsanız bunun yanında bir evcil hayvan veya bir bitki de ekleyebilirsiniz, sonuçta bilgileri bunlara ekleyeceksiniz. 


Her Şeyi Gözden Geçirip Ezberleyin

Şimdi zor olan kısma geçtik. Her şeyi tasarladığınızı varsayıyorum. Artık ezberleme zamanı bu önemli bilgilerinizi koyduğunuz çekmeceyi bulamazsanız bilgiler de onunla birlikte gidebilir veya hatırlamanızı zorlaştırabilir. Ezberleyin sarayınızın her yanını veya kendi evinizi hayal ediyorsanız ezberlemeniz daha kolay olacaktır.


Yerleşme Zamanı

Daha da zor kısım bu olmalı. Artık bilgileri yerleştireceğiz. Dolaplar, odalar, çekmeceler, tuzluk, koltuk, tv vs. gibi her şeye bilgi yerleştirebilirsiniz. Mesela benim gibi ygs ye çalışan birisiniz. Bir koridor hayal  edebilirsiniz 6 kapısı olan. Bunlardan her biri farklı ders ve içerisine bilgileri depolarsınız ihtiyacınız olduğunda matematiğin kapısını açıp diğerlerini kapatırsınız. Odalardan her birinin içinde alt başlıklar da oluşturabilirsiniz. Hayal gücünüze kalmış belki öylesine geniş, kapsamlı bir hayal gücünüz vardır ki sarayınızın kapısını çalarsınız, açan bir uşağınız ve mutfakta yemek yapan bir aşçınız bile olabilir...

-Bu tür paylaşımların devam etmesini istiyorsanız yorum olarak belirtiniz...- 1.kaynak , 2.kaynak .

Yorumlar

 1. Çok güzelmiş ya, güzel açıklamışsın :). Sherlock fotoğrafları da güzel olmuş. Tabi zor olabilir uygulaması sonuçta herkes bir Sherlock değil :). Bir denemekten zarar gelmez :).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sherlock hayranı olan biri için açıklaması çok zor olmadı, aynen katılıyorum denemekten zarar gelmez ve neden bir Sherlock olamayalım ki =D

   Sil
 2. Yeter ki isteyelim Ömer; Sherlock'da oluruz, Mike Hammer da... Güzel yazıydı hakkını vermem lazım. Unutmak çağımızın sorunu. Güzel fikirler. İyi yayınlar oğlum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkur ediyorum yorumun için Ece abla :) Aynen istersek sorumluluklarını alırsak olamayacagimiz basaramayacagimiz hiç bişey yok.

   Sil
 3. Güzel bir yazı olmuş eline sağlık:) Ders çalışmayı eğlenceli hale getirebilir senin için biz sınava hazırlanırken yoktu bunlar ya :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ders çalışmak hiç bir zaman eğlenceli olamaz :)) (ergen yorumu)

   Sil
 4. ne ilginç konular buluyon seeen ne güzeeel :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teseekkur ederim deep sende ne samimi yorum yapıyorsun öyle çok güzeller =D

   Sil
 5. Unutqanlıq mənim də ən böyük problemimdir. Çox maraqlı gəldi mənə bu üsul. Yoxlamağa çalışacam. Baxaq bacara biləcəyəmmi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence yapabilirsiniz. İstersek yapamayacagimiz şey yok :)

   Sil
 6. Unuttuğumuz şeyler dikkatle bakmadığımız şeyler oluyor herhalde. Bir de günümüzde çok gereksiz bilgiler dönüyor etrafımızda. Bunlar da asıl bilgiye odaklanmayı azaltıyor.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder