Çaresizlik Adama Ampul İcat Etirir | ÇARESİZLİK PSİKOLOJİSİ

ÇARESİZLİK PSİKOLOJİSİ...


Hiç trafik kazası atlattın mı veya hiç ölümle burun buruna geldin mi sen?  Hiç ölümün o korkunç nefesini ensende hissettin mi?  Hani soğuk sular boşalır,  birden boğazın düğümlenir, hani için kalkar birden,  tuhaf olursun.  Hiç böyle bir şey yaşadın mi?

Ölüm korkusu insana,  hayatini birkaç saniye içinde bir film şeridi şeklinde izleme fırsatı verir. Ölüm korkusuyla tıpkı o film sahnelerinde olduğu gibi tüm hayatın bir şerit halinde gözlerinin önünden geçer.  Toplam kaza anı:  beş saniye olmasına rağmen otuz dakikada zor anlatacağın kadar çok şey düşünmüş olmanı neye bağlıyorsun? ÇARESİZLİK PSİKOLOJİSİ...

Ölüm korkusu yaşayan insanlar inanılmaz yorulur. Fakat yorgunluktan çok,  yaşadıkları duyguya korku derler.  O iş öyle değil!  Bir anda halsiz düşme.  korkun değil,  beynini zorlaman sebep olmuştur.  Günde sekiz saat çalışan bir insanin,  on altı saat çalıştığında yorulması gibi.

Çaresiz insan,  beynini bilinen oranların üstünde bir yüzdeyle kullanır.  Mesela çaresiz zamanlarda öyle yalanlar söyleriz ki şeytan bile maşallah der.
Çaresizlik adama ampul icat ettirir 


Atatürk'ün başarısının altındaki sır basarılı olma mecburiyetinde gizlidir, bir çaresizlik söz konusudur.  Tek çarenin olduğuna inanan Atatürk,  Kurtuluş Savaşında inanılmaz bir deha sergilemiştir.  Ulusal mücadelenin önderliğini yaparak mükemmel bir plan ortaya koymuştur.  Yine İstanbul'un fethi sırasında havan topunun, yürüyen kulelerin icadı da bir çaresizliğin ürünüdür.

2. Dünya savaşında susuz çalışan motorun icadında da çaresizliğin gücü tüm çıplaklığıyla gözler önüne serilmiştir. Edison'un karanlıktan korkan bir adam olduğunu biliyor muydun Edison karanlığa aydınlığa çevirebilecek tek insanin kendisi olduğuna inandı.  Çaresizdi ve başarmak zorundaydı.


Kaynak: Erdal Demirkıran-Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyımYorumlar

 1. Fatih Sultan Mehmet'in karadan gemileri yürütmesi de büyük bir zeka ve o an ko çaresizliğin getirdiği bir durumdur..🖒

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki de çaresizlik o kadar da kötü bir durum değildir. Tıpkı dibe vurduğunda düşecek bir yer kaalmadığı için ayağa kalkmak zorunda kalmak gibi.

   Sil
 2. Çaresizliğin bu şekilde yorumunu düşünmemiştim. Gerçekten de doğru görünüyor. Başarıların çoğunun altında çaresizliğin desteği var galiba.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder