Bir Kartal Hikayesi #1 - Tavuk mu? Kartal mı?

Bir rivayete göre; dört tavuk, bir kartal yuvasına gidip bir yumurta çaldılar. Yumurtayı kümese getirdiklerinde, kümeste bulunan diğer tavuklar gördükleri bu yumurtanın çok büyük bir tavuğa ait olduğunu düşündüler. Zaman geçti, yumurtayı getirenler de unuttu, onlar da bu yumurtanın büyük bir tavuk olduğuna inandılar.
  Bir anne bulundu yetim yumurtaya, kuluçka başladı. Kısa bir zaman sonra yumurta kırıldı. İçinden simsiyah kanatlı, ilginç gagalı tuhaf bir tavuk çıktı… Herkes çok mutluydu, böylesini ilk defa görmüşlerdi. Anne tavuk, dersler vermeye başladı yavrusuna: “Bak yavrum, yerden bulduğun böceği şöyle ye! Arpayı, buğdayı böyle ye!”. Anne tavuk hergün yeni şeyler öğretiyordu yavrusuna. Büyük tavuk annesinin her söylediğini yapıyordu. Tehlikelere karşı nasıl davranacağını da öğretti annesi: “Bak yavrum, eğer kedi buradan geçerse aksi istikamete doğru kaç, şuradan gelirse buraya kaç…”


Büyük tavuk büyüdükçe güzelleşiyordu. Oldukça uzun kanatları vardı. Arasıra diğerleri onun kanatlarına bakmak için geliyorlardı…
Birgün anne tavuk yavrusuna havadan gelen tehlikelere karşı kendisini nasıl savunacağını anlatırken büyük tavuğun gözü, gökyüzünden süzülerek korkunç bir ihtişamla geçiş yapan bir başka canlıya ilişti.
– Anne bu ne? Dedi büyük tavuk.
– Ha o mu? O kartal yavrum, kuşların padişahı.
– Ne de güzel uçuyor!
– Evet yavrum! Ama sen sakın ona özenme. Asla onun gibi olamazsın! Sen bir tavuksun. Senden önce baban, deden, amcan hepsi ona özendi ama hiçbiri onun gibi uçamadı… Sen bir tavuksun ve bir tavuk gibi yaşamalısın.
O günden sonra büyük tavuk, ömrü boyunca arka bahçede kartalın ihtişamlı geçişini izleyip iç çekti… Ve her seferinde “keşke bende bir kartal olup uçabilseydim.” dedi. Yine birgün siyah kanatlı büyük tavuk ihtişamlı kartalı izlerken ölüp gitti…
 Onu bir tavuk gibi defnettiler ki hakikaten ölen bir kartaldı.
“Bir kartal gibi doğup, bir tavuk gibi yaşayan ve kartallara özenip sonunda bir tavuk gibi ölen binlerce kartal var.”

Kaynak - Erdal Demirkıran - Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım

4 yorum:

 1. Güzel hikaye. Pek severim. Verdiği mesaj paha biçilemez, anlayana... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, aynen verdiği mesaj pek anlamli yakin zamanda gelecek 2. bölümü de gelecek... Bu hikaye bitmesi gerektiği gibi bitecek :)

   Sil
 2. Çok güzel bir hikayeymiş. Paylaştığın için teşekkürler :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.