Beynini Dinlendir! 10 Altın Kural!


Merhaba sayın okuyucu. Günlük hayatta yoğunluktan, stresten, sorumluluklardan dolayı beynimiz oldukça yorulur. Bende bu konu hakkında bugün Ömer Faruk Reca'nın Mucize beynimiz adlı kitabında bir yazı okudum. Beyni dinlendirmekle ilgili 10 kural diye. Bunu sizlerle paylaşmak istedim. Blogun da amacı bu değil mi? Bildiklerimizi birbirimize aktarmak, bilgi paylaştıkça çoğalır... Elimde bulunan kişisel gelişim kitaplarından sık sık yazılar paylaşmayı düşünüyorum, umarım bu yazılar günlük hayatta işinize yararlar, yoksa boşunuza vaktinizi alıp, beyninizi boş boş bilgilerle doldurmak istemem. Hadi Başlıyoruz!


1. Fırsat buldukça deniz kıyısına, uçsuz bucaksız arazilere veya ağaçlarla kaplı tepelik yerlere gidiniz.2. Kalabalık mekanlardan uzak durunuz. Kahvehane, meyhane, bilardo ve internet salonları vs.3. Negatif arkadaşlıkları terk edin, pozitif arkadaşlıklar edinin.4. Dış etkenlerin iç temsilinizi bozabileceğini asla unutmayın.5. Yapacağınız önemli işleri bir kağıda yazın, görebileceğiniz bir yere asın.6. Netice alamayacağınıza inandığınız her ne olursa olsun kesinlikle üzerine gitmeyin, tartışmayın.7. Eğer varsa, öfke alışkanlığınızı terk etmeye çalışın. Zira öfke, rutubetin duvarı erittiği gibi sizi yorar, kedere sürükler.8. Çok fazla konuşmayın, sükunetinizi koruyun. Hızlı ve acele hareketler de bulunmayın. Hele ki şu sıralar yavaş, sakin ve ağır hareket edin. Böylece beyin, odak ve konsantrasyona alıştırılmış olur.9. Düşüncelerinize zaman ve mekan sınırı koymayın, çünkü rüyalar dahi ruhsal düşüncelerdir.10. Hislerinizi betonlaştırmayın. Unutmayınız ki aşırı olmamak ve bilinçli olmak kaydıyla duygusal bir kalp karşısında bir takım perdeler açılır, kimselerin düşünemediklerini düşünürsünüz. Bu durum da beyin gizemidir, rüya gibi mesela.

Yorumlar

 1. Güzel öneriler.Hisleri betonlaştırmamak da çok önemli :)

  YanıtlaSil
 2. Bunları yapmak mutlaka faydalı olacaktır. Zaman zaman kalabalıklardan uzak durmak gerçekten iyi geliyor ;)

  YanıtlaSil
 3. Çok faydalı öneriler bunlar. Özellikle arkadaşlıklar iyi seçilmeli. Hisler çok çok önemli. :) Teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl bakarsak öyle görürüz derler ya, düşüncelerimizle, hislerimizle hayatımızı yönlendiriyoruz aslında. :)

   Sil
 4. Sağol hocam öneriler için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekküür ederim, Hüseyin Bey umarım işinize yararlar bu bilgiler :)

   Sil
 5. Öneriler çok güzel, beyni dinlendirmek çok önemli yoksa verim çok düşüyor gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beynimizi yoran çokça şey var iken dinlendiren çok şey var malesef.

   Sil
 6. Beynimizi dinlendirmek için yaptıklarımız da bazen daha çok yormaya sebep olabiliyor. Bence insan kendi tespitini kendi yapmalı. Beyni nasıl dinleniyorsa ona yönelmeli.

  Yazı da gerçekten faydalı. Genel konuları ele aldığı için uygulanabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkur ederim, haklısınız insan kendini tanıyarak yapması gerekenleri, kendine iyi gelenleri daha iyi bilir :)

   Sil

Yorum Gönder