Predestination (Kader) FİLMTürü: Polisiye, Bilim Kurgu

Filmin Konusu: Predestination, zamanda yolculuk yapan bir ajanın hikayesini anlatmaktadır. Bu ajan zamanda yolculuk yapıp gelecekte yaşanan kötü olayları öğreniyor ve bunların yaşanmamasını sağlamaya çalışıyor. Hikaye bu gibi görünse de aslında bambaşka konular dönüyor.

Fragmana buradan ulaşabilirsiniz.


SPOİLERSİZ YORUM

Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurtamı tavuktan? Film bu konunun üzerinde durmakta zamanda yolculuk bu konuya tamamen uymuş. Peki filmin hikayesi bu paradoksa çözüm getiriyor mu? Hmm. 
Açıkçası kafanız daha da karışabilir ya da ''haaaa'' diye bir ses çıkarıp aydınlanma yaşayabilirsiniz. Filmin kurgusu hikayesi süper. Aksiyon yok, gerilim yok, sakin ilerliyor film. Bir sanat filmi gibi. Anlatmak istediği şeyi anlatıyor. Bana film çok ilginç geldi kendimi bulmaca çözer gibi hissettim ama bir türlü çözemedim. Hep sevmişimdir böyle filmleri, anlaşılabilir bir film herkes tarafından. Seni içinden çıkılmaz bir döngüye sokuyor. Sana bir paradoks anlatıyor ve sen bunu çözmeye çalışıyorsun. Ee bu paradoks çözülmez ki. Sebep sonuca, sonuçta sebebe götürür. İzlemenizi kesinlikle öneririm, benim etkilendiğim filmler arasında sağlam bir yeri var...


SPOİLER VAR OKURSAN FİLMİ İZLEMENE GEREK KALMAZ

Bir gün bir yetimhaneye bir kız çocuğu bırakılır. Yetimhanedekiler bu çocuğa Jane adını verirler ve büyütürler. Jane, bir gün okulda Jim adlı bir adamla tanışır, aşık olurlar; fakat sonra tartışır ve ayrılırlar, ancak Jane hamiledir. Çocuğu doğurur ancak aynı akşam birisi hastaneye girip çocuğu çalar. Jane ise çok hastalanır ve tek çare olarak doktor, Jane'i kurtarmak için onu bütünüyle erkeğe çeviren bir operasyon yapar. Jane, Jim adını alır. Bir gün barda birisiyle kavgaya girişir ve dayak yer, barmen yanına gelir ve der ki, "Bu zamanda mutlu değil gibisin, benim bir zaman makinem var, geçmişe gitmek ister misin?". Jim geçmişe gider ve orada Jane adlı bir kızla tanışır, aşık olur ama sonra ayrılırlar. Bir gün Jane' in bebeği olduğunu öğrenir, gizlice gidip hastaneden çocuğu çalar ve zaman makinesiyle daha da geçmişe giderek onu bir yetimhaneye bırakır. Daha sonra zaman geçer ve birkaç iş değiştirdikten sonra barmen olur. Bir gün dayak yiyen Jim ile karşılaşır ve yanında gidip der ki: 'Bu zamanda mutlu değil gibisin, benim bir zaman makinem var, geçmişe gitmek ister misin?"


Yorumlar

  1. Bu filmi bir kere izlemiştim çok ilginç ve bir o kadar da etkileyici bir filmdi. İnceleme de güzel olmuş, tebrikler. =)

    YanıtlaSil
  2. Yorum için teşekkürler ☺'izle' butonunu göremedim

    YanıtlaSil

Yorum Gönder